Kollaasi on kuvataidetekniikka, jonka nimi tulee ranskan kielen sanasta coller (liimata). Tekniikka on syntynyt 1900-luvun alun kubistien parissa, joista yksi tunnetuimpia oli espanjalainen kuvataiteilija Pablo Picasso.
Kollaasi on helppo, rentouttava ja hauska tapa tehdä taidetta itsenäisesti tai yhteisöllisesti eikä se vaadi erityistaitoja.
Tule mukaan nauttimaan viinistä, taiteesta ja taiteen tekemisestä asiantuntevan ohjaajan avustuksella. Inspiroidu ja päästä sisäinen Picassosi valloilleen kollaasien maailmassa!
Ohjaajana kuvataiteilija Inka Hannula.
Työpaja järjestetään yhteistyössä Kulttuuriosuuskunta Uulun kanssa.
Mukaan mahtuu 20 osallistujaa. Työpaja toteutuu, kun 10 osallistujaa on ostanut lipun 7.11.2026 mennessä. Työpaja järjestetään Kangasala-talon 1. kerroksessa.
Liput Kangasala-talolta ja Lippu.fi Peruslippu 50 € Museokorttilippu 45 € (Varaudu esittämään voimassa oleva Museokorttisi esitykseen saapuessasi!)
Lippu.fi lisää tilausmaksut (alk. 1,50 € / tilaus + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi)
Lippu sisältää sisäänpääsyn taidemuseoon sekä osallistumisen taidepajaan. Kaikki tarvittavat työvälineet sisältyvät hintaan.
Kulttuuriravintola Jalmari palvelee tapahtuman ajan. Valikoimasta voit ostaa mieleisesi viinin tai muun juoman.
Ole hyvä ja täytä alla oleva lomake liittyäksesi postituslistalle. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.
© 2019 Kangasala-talo Rekisteriseloste