Kai Ylinen, FM, on pohtinut Jyväskylän yliopiston taidehistorian laitokselle tekemässään väitöskirjatutkimuksessa graffititaiteen ja erityisesti graffitialueiden arvoja, merkityksiä ja kulttuuriperinnön näkökulmasta melko haastavia säilytys- ja suojelukysymyksiä. Hänen tutkimusta siivittää kysymys siitä, että mikäli näennäisen käyttämätön tai joutilas alue sisältää graffititaidetta, mitä tulisi tietää ja huomioida ennen kuin aluetta aletaan purkaa tai uudelleenrakentaa.
Lennollaan Ylinen puhuu Tampereen Santalahden ja Hiedanrannan esimerkeistä sekä yleisesti graffitialueiden taiteellisista ja kulttuurisista merkityksistä.
Kimmo Pyykkö -taidemuseo järjestää luennon yhdessä Valkeakoski-opiston kanssa. Luentopaikkana on Kangasala-talon valtuustosali. Luento on maksuton ja kaikille avoin.
Jussi TwoSevenin näyttely All Is One Kimmo Pyykkö -taidemuseossa 25.1. – 17.5.2020.
Jussi TwoSeven: R-O-A-R no.4 (___ism Is Costing Too Much), 2019, 190 x 190 cm, spray- ja akryylimaali kankaalle. Kuva: Jussi TwoSeven
Δ
© 2019 Kangasala-talo Rekisteriseloste