Museoiden ilta to 15.8. tarjoaa tapahtumia maksutta iltakymmeneen asti

Viidettä kertaa Kangasalla järjestettävä Museoiden ilta tarjoaa monenlaista tekemistä ja kokemista torstaina 15. elokuuta klo 17 alkaen. Taidemaalari Einar Ilmonin elämään ja taiteeseen voi tutustua Einarin kävelykierroksella sekä kontrabasisti Ahti Lassilan musiikin siivittämänä Walking bass -kierroksella Kimmo Pyykkö -taidemuseossa. Tapahtumassa on mukana yhteensä yhdeksän paikalliskohdetta, joihin kaikkiin on illan aikana vapaa pääsy.

Museoiden illassa torstaina 15.8. mukana ovat tänä vuonna Kimmo Pyykkö -taidemuseon lisäksi Mobilia, Art Villa Armas, Kangasalan Kotiseutumuseo, Kangasalan Lepokoti, Karjalainen Kulttuurikeskus Äijälä, Kuhmalahden kotiseutumuseo, Sahalahti-seura, Varsamäen hevosajoneuvomuseo, Vehoniemen Automuseo ja Lastentalo Tähtiranta. Jokaisessa kohteessa voi nauttia ohjelmasta klo 17-22 välisenä aikana. Kaikkiin kohteisiin on illan aikana vapaa pääsy.

Ohjelmassa kuvataidetta, musiikkia, historiaa ja opastuksia kaikenikäisille

Kimmo Pyykkö -taidemuseo, Art Villa Armas Pikonlinnassa sekä Karjalainen kulttuurikeskus Äijälä Liuksialassa tarjoavat kuvataiteen ystäville näkemistä ja kokemista. Art Villa Armaassa on Svetlana Rannan näyttely, Äijälässä on esillä ikonitaidetta ja Kimmo Pyykkö -taidemuseossa taidemaalari Einar Ilmonin (1880-1946) taidetta esittelevä näyttely.

Musiikista voi nauttia useammassa kohteessa. Kangasalan Lepokodissa soi harmonikka, Kuhmalahden kotiseutumuseolla yleisöä laulattaa Matti Rauhalahti, Vehoniemen Automuseolla tunnelmoidaan jazzin ja soulin tahtiin, Sahalahti-seuran Rajalan kämpällä ennakkoon varanneet voivat nauttia Sananjalka ja tuulen sävel -metsäkonsertista ja Kimmo Pyykkö -taidemuseossa Einar Ilmonin teoksia voi tarkastella kontrabasisti Ahti Lassilan musiikin kanssa.

Mobilia ja Kangasalan kotiseutumuseossa pidetään illan aikana useita näyttelyopastuksia. Mobiliassa voi tutustua päätalon näyttelyihin sekä Rallimuseoon että Leveillä lahkeilla -näyttelyyn ja Kangasalan kotiseutumuseossa Kotirintama 1939-1944 ja Muuttunut on… -näyttelyihin oppaan johdolla.

Einar Ilmonin elämästä kerrotaan Jussi Lehtosen opastuksella Kimmo Pyykkö -taidemuseolta lähtevältä ja Lepokodille päättyvällä opastuksella. Varsamäen hevosajoneuvomuseo, Sahalahti-seuran Rajalan kämppä, Vehoniemen automuseo, Kangasalan Lepokoti ja Lastentalo Tähtiranta tarjoavat myös ohjelmaa historiasta kiinnostuneille.

Kun nälkä yllättää

Pientä syötävää ja kahvilapalveluita on tarjolla illan aikana Kangasalan Lepokodilla, Karjalaisessa Kulttuurikeskus Äijälässä, Mobiliassa, Sahalahti-seuran Rajalan kämpällä, Vehoniemen Automuseossa ja Lastentalo Tähtirannassa.

Museoiden illan ohjelma on luettavissa tapahtuman Facebook-sivuilta tai Kangasalan kaupungin sivuilta.

Kangasalan kaupungin sivut

Facebook-tapahtuma

Museoiden illan 15.8.2019 ohjelma:

ART VILLA ARMAS
Armas Branderin katu 8, 36280 Kangasala

Art Villa Armaan upeassa funkkismiljöössä Vesijärven rannalla on esillä tamperelaisen Svetlana Rannan monipuolisia töitä. Esillä on öljyvärimaalauksien lisäksi yksilöllisiä pellavavaatteita, laukkuja, koruja ja tilkkutöitä.
klo 18-22 Svetlana Ranta – poikkitaiteellinen näyttely

KANGASALAN KOTISEUTUMUSEO
Tapulintie 7, 36200 Kangasala

18.15 Tietoisku Kangasalta löydetyistä Viikinkiaikaisista koruista
18.30 Kotirintama 1939-1944 -näyttelyn esittely
19.00 Muuttunut on… näyttelyn esittely (Kangasala-valokuvia)
19.30 Tietoisku Kangasalta löydetyistä Viikinkiaikaisista koruista
20.00 Muuttunut on… näyttelyn esittely (Kangasala-valokuvia)
20.30 Kotirintama 1939-1944 -näyttelyn esittely
21.00 Verikivitarina eli balladi
Lisäksi illan aikana urkumusiikkia ohjelman väliaikoina

KANGASALAN LEPOKOTI
Ruutanantie 26, 36200 Kangasala

Lepokodin historiaan liittyvää musiikkia (Olavi Niemi harmonikka, Jussi Lehtonen juonto) klo 18.30 ja 19.30.
Salaseuran teatterin hauskat näytökset klo 18, 19, 20 ja 21.
Opastettuja kierroksia talossa koko illan.
Kädentaitajien puoti ja kahvio avoinna.

KARJALAINEN KULTTUURIKESKUS ÄIJÄLÄ
Liuksialankuja 33, 36200 Kangasala

Johdatus ikonien maailmaan – uusia ja vanhoja ikoneja yhteensä 80.
Paikalla asiantuntija kertomassa ikoneista.
Piha-aitat ja Kahvio avoinna.
Piirakoiden myyntiä!

KIMMO PYYKKÖ -TAIDEMUSEO
Kuohunharjuntie 6, 36200 Kangasala

Kangasalalaisen taidemaalarin Einar Ilmonin (1880-1946) näyttely taidemuseon kahdessa kerroksessa.
Kolmannessa kerroksessa Kimmo Pyykön Pitkän matkan ateljee -näyttely.
Illan tapahtumia:
klo 17 Einarin kävelykierros
Opastuksella kävellään Einarin jalanjäljissä ja maisemissa taidemuseolta Kangasalan Lepokodille Einarin haudan ja muistomerkin kautta. Oppaana toimii Jussi Lehtonen.

klo 19 Taidemuseolla muusikko Ahti Lassilan Walking bass -improvisaatiopohjainen esitys. Kontrabasisti Lassilan taidemuseon tilasta toiseen etenevä improvisaatiopohjainen esitys tarjoaa Einar Ilmonin teoksille musiikillisen tulokulman.

KUHMALAHDEN KOTISEUTUMUSEO
Knaapintie 16, 36810 Kangasala (Kuhmalahdella)

Museon näyttelytilat avoinna klo 17-22
Yleisöä laulattaa Matti Rauhalahti klo 18.00 lähtien.

MOBILIA
Kisaranta – Kustaa Kolmannen tie 75, 36270 Kangasala

Museoiden iltana Mobiliassa pääsee tutustumaan keskustalon näyttelyihin:
Illan aikana järjestetään useita yleisöopastuksia!
klo 17 perheopastus ”Leveillä lahkeilla” -näyttelyyn
klo 17.30 yleisöopastus Rallimuseoon
klo 18 perheopastus ”Leveillä lahkeilla” -näyttelyyn
klo 18.30 yleisöopastus Rallimuseoon
klo 20 yleisöopastus ”Leveillä lahkeilla” -näyttelyyn
klo 20.30 yleisöopastus Rallimuseoon
klo 17-19 ”Simo, autoihin ei saa piirrellä”-näyttelyssä taiteilija Simo Riikonen paikalla kertomassa ja esittelemässä elämäntyötään.
Kahvilassa voi nauttia museokäynnin ohella herkullisia makeita tai suolaisia herkkuja!
Museomyymälässä erikoistarjouksia!

SAHALAHTI-SEURA
Rajalan kämppä 
Teivaantie 744, 36430 Kangasala (Sahalahdella)

Avoimet ovet Rajalan kämpällä klo 14-22: kämppähistoriaa, kämppäkahvila
klo 19 Sananjalka ja tuulen sävel -metsäkonsertti
kirjailija Anni Kytömäki ja viulisti Viola Räisänen (ennakkoon varanneille)

VARSAMÄEN HEVOSAJONEUVOMUSEO
Varsamäentie 108, 36200 Kangasala

Paikalla Kaarina Maununtytär.
Esillä vaunuja, rekiä, maataloustöissä käytettyjä hevosajoneuvoja sekä ravikärryjä 1900-40-luvuilta.

VEHONIEMEN AUTOMUSEO
Vehoniemenharjuntie 92
36570 Kangasala (Kaivanto)

klo 19.30-21.30 kangasalalainen jazz/soul-yhtye KQ Groove valtaa Vehoniemen automuseon terassin ja tunnelmoi jazzin ja soulin merkeissä torstai-iltana (säästä riippuen joko katettu tai ulkoterassi).
Lisäksi nonstop-opastuksia japanilainen auto ja moottoripyörä Suomessa 1960-ja 1970-luvuilla.
Kahviossa laaja valikoima makeita ja suolaisia herkkuja.

LASTENTALO TÄHTIRANTA
Kaarina Maununtyttären tie 101, 36200 Kangasala

Lastentalo Tähtiranta on toista kertaa mukana museoillassa ja talo pihapiireineen on avoinna vierailijoille koko illan ajan. Tähtirannan talossa voit kurkistaa vanhaan aikaan, tutustua paikan historiaan ja kuulla tarinoita Tähtirannan perheen, Kaarlen, Idan, Sylvin ja Irman elämän vaiheista.
Pihalla asustelevat monet eläimet ja perheen pienimmille riittää puuhaa perinteisissä leikkipaikoissa. Grillituvassa pikkurahan puffetti nuotiokahveineen.

Huom! Ohjelmamuutokset mahdollisia.

 

 

Simo Riikonen Mobiliassa museoiden illassa Kangasalla 15.8.2019

Euroopan laajuisesti tunnustettu taideruiskumaalari Simo Riikonen on maalannut pitkän uransa aikana yli tuhat ajoneuvoa ja useita muotokuvia. Taiteilija on tavattavissa Mobiliassa Museoiden illan aikana klo 19 asti ja hänen töihinsä voi tutustua Mobilian Simo, autoihin ei saa piirrellä -näyttelyssä.

Kuinka voimme auttaa?

Asiakaspalvelu ja lipunmyynti Ryhmä- ja
yritysmyynti
040 773 0148 0400 304 530
info@kangasala-talo.fi myyntipalvelu@kangasala-talo.fi

Kimmo Pyykkö -taidemuseossa tapahtuu

Tilaa tapahtumat sähköpostiisi
Uutiskirje lähetetään noin neljä kertaa vuodessa.

Seuraa meitä:

© 2019 Kangasala-talo Rekisteriseloste