Helena Vaari Kimmo Pyykkö -taidemuseossa, Pyhtään Pyhän Henrikin kirkon valkoisen antependiumin edessä. Kuva: Jussi Koivunen.
Metsätöitä-näyttelyssä esillä olevat valkoiset kirkkotekstiilit Pyhtään ja Asikkalan seurakunnista vaihdetaan näiden seurakuntien vastaaviin vihreisiin tekstiileihin la 18.3.20023 klo 12 Kimmo Pyykkö -taidemuseon toisessa kerroksessa. Tekstiilitaiteilija, käsityömestari Helena Vaari on itse paikalla vaihtamassa kirkkotekstiilejä. Vaari on myös tavattavissa vaihdon jälkeen klo 13–15, jolloin hän on kertomassa Kimmo Pyykkö -taidemuseossa esillä olevista kirkko- ja taidetekstiileistään.
Valkoinen väri on ilon ja juhlan väri kirkoissa. Valkoisia kirkkotekstiilejä käytetään kirkoissa pääsiäisestä toukokuulle saakka, sekä suurina juhlapäivinä, kuten jouluna. Metsätöitä -näyttelyssä tähän asti esillä olleet tekstiilit pääsevät siis takaisin töihin omiin kirkkoihinsa.
Vihreitä kirkkotekstiilejä käytetään suurimman osan vuodesta. Vihreä on elämän, uskon, toivon ja kasvun väri. Kun Metsätöitä-näyttely päättyy 21.5.2023, myös vihreät tekstiilit palaavat kirkkoihinsa. Vihreät ovat käytössä kesäkuusta aina ensimmäiseen adventtiin saakka muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta.
Kevät ja vihreys voittavat vähitellen!
Tervetuloa seuraamaan Helena Vaarin kirkkotekstiilien vaihtoa, joka järjestetään la 18.3.2023 klo 12–13 Kimmo Pyykkö -taidemuseon toisessa kerroksessa sekä taidemuseon Instagram-tilillä livelähetyksenä osoitteessa: www.instagram.com/kimmopyykkoartmuseum. Helena Vaari on paikalla Metsätöitä -näyttelyssä klo 13–15 kertomassa esillä olevista kirkko- ja taidetekstiileistään. Osallistuminen tilaisuuteen museon normaalein pääsymaksuin.
Seuraa tiedotusta myös Helena Vaarin taiteilijatapaamisesta, joka järjestetään la 1.4. klo 12–13.30 Kangasala-talon Valtuustosalissa. Taiteilijatapaamisen jälkeen on Helena Vaarin kirjan, Neula siveltimenä, julkistusjuhla Kulttuuriravintola Jalmarissa klo 14–15. Kirjan kustantaa Väyläkirjat. Molempiin tilaisuuksiin on vapaa pääsy.
Merja Palinin, Nina Ruokosen ja Helena Vaarin Metsätöitä -näyttely on esillä Kimmo Pyykkö -taidemuseon 1. ja 2. kerroksessa 28.1.–21.5.2023.
www.helenavaari.fi ja www.kimmopyykkotaidemuseo.fi
Ole hyvä ja täytä alla oleva lomake liittyäksesi postituslistalle. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.
© 2019 Kangasala-talo Rekisteriseloste